O nas
„CANTEMUS DOMINO”…
…czyli „Śpiewajmy Panu” – to nazwa Towarzystwa Śpiewaczego działającego przy naszej parafii. Początki zespołu sięgają roku 1953. Od 1969r. pracował z nim znakomity organista i chórmistrz – Andrzej Maliński – zakłada chór chłopięco-męski, przekształcony później w mieszany. Towarzystwo Śpiewacze zostało powołane w roku 1996. Współpracę chóru z Andrzejem Malińskim przerywa jego śmierć w roku 1997. Zarząd Towarzystwa w roku 1998 powołuje na dyrygenta i kierownika artystycznego Macieja Ogarka – absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpraca ta trwa do dzisiaj.
Do dorobku artystycznego chóru można zaliczyć wiele koncertów w kraju i za granicą (Szwecja, Niemcy – m. in. Berlin Zachodni, kilkakrotnie Verden, Uelsen, Neuenhaus, Emlichheim), udział we mszy radiowej w Warszawie.
W 1985 r. chór nagrał płytę długogrającą z okazji 40-lecia powrotu Kościoła na Ziemie Zachodnie . W 1994 – wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Cz. Grabowskiego – wykonano po raz pierwszy Mszę Koronacyjną C-dur W.A. Mozarta (kilkakrotnie ją później powtarzano przy różnych okazjach). Występował także podczas uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej, ingresu biskupa w Zielonej Górze, Mistrzostw Świata w Akrobatyce w Drzonkowie (1996), wreszcie – razem z innymi zespołami – podczas wizyty Ojca Świętego w Gorzowie w 1997r. Rok 1998 przynosi chórowi odznakę „Zasłużony dla województwa zielonogórskiego”, a 1999 wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. tego samego roku, w listopadzie, chór „Cantemus Domino” wykonał Requiem W.A. Mozarta w ramach jubileuszu 50-lecia macierzystej parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela.
Rok 2000 - nagranie dla telewizji „Nasza 51” i TV Niepokalanów trzech audycji telewizyjnych z pieśniami adwentowymi i kolędami. W sezonie 1999/2000 chórzyści gościli dwukrotnie w Uelsen, gdzie uczestniczyli w obchodach jubileuszu 20-lecia tamtejszej szkoły muzycznej. W wielkim zespole wokalno- instrumentalnym polsko- niemiecko- holenderskim wykonane zostało Requiem Mozarta (listopad 1999), a później oratorium Feliksa Mendelssohna - Bartholdy’ego Paulus (czerwiec 2000). W 2001r. zespół brał udział w galowym koncercie z okazji 45-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, zakończenia X festiwalu Muzycznego „Wschód – Zachód” oraz otwarcia sali koncertowej Międzynarodowego Centrum Muzycznego.
2004r – to wykonanie z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej IX Symfonii L.van Beethovena podczas koncertu finałowego XIII festiwalu „Wschód – Zachód”. W 2005 r. chór wziął udział w wykonaniu estradowym opery „Faust” Ch. Gounoda w Sali Koncertowej MCM w Zielonej Górze. W zespole polsko- niemiecko- holenderskim wykonane zostało dzieło C. Orffa Carmina Burana (Emlichheim).
Od października 2005r. chór nawiązał współpracę z Chórem Kameralnym „Adoramus” w Słubicach, wykonując wspólnie Głogowie i Zielonej Górze Małą Mszę Uroczystą G. Rossiniego.
9 października 2010r - w IV Ogólnopolskim Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT w kategorii chórów parafialnych wyśpiewaliśmy II miejsce.
8 października 2011r. - w Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich zdobyliśmy III miejsce i Brązową MUCHĘ oraz wyróżnienie za najlepiej wykonaną pieśń współczesnego polskiego kompozytora "Czego chcesz od nas, Panie" Józefa Świdra.
2 czerwca 2012r. - w I Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki w Ejszyszkach na Litwie wyśpiewaliśmy II miejsce, czyli SREBRNĄ WSTĘGĘ SOLCZY.
29 września 2012r. - w Miedzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich zdobyliśmy II miejsce i Srebrną MUCHĘ.
Violetta Janecka